×
Wybierz język
 

21 lipca 2020
#stopturow
 

Europa podzielona na Trójstyku granic

Po posiedzeniu Komisji Petycji PE wydaje się być jasne, że Europa dostrzega problemy, które stwarzają kopalnia i elektrownia Turów.  Z czeskiej i niemieckiej prasy płyną głosy, że Polska łamie przepisy unijne. Po naszej stronie granicy większość mediów staje wobec stanowiska Europy okoniem. 

1. Polscy europosłowie manipulują danymi

14 lipca Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego rozpatrywała petycję w sprawie niebezpieczeństwa utraty wody pitnej w czeskim regionie Libereckim w związku z rozbudową kopalni węgla brunatnego Turów.

Odkrywka Turów łamie przepisy unijne w tym Ramową Dyrektywę Wodną i dyrektywę w sprawie odpowiedzialności za środowisko. Działanie strony polskiej dążące do przedłużenia koncesji wydobywczej jest także sprzeczne z unijną polityką klimatyczną - stwierdzili eurodeputowani.

Wobec jednomyślności europarlamentarzystów zaskakująca może wydawać się reakcja europosłów z Polski, którzy w działalności Turowa problemu nie widzą.

– Mamy również niezależną ekspertyzę Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, naukowców, którzy mówią, że jeśli chodzi o wodę, to jest to kłopot suszowy i nie ma związku z działaniem tego kompleksu – stwierdziła podczas posiedzenia Anna Zalewska.

Uwadze polskich posłów umknął fakt, że wspomniana ekspertyza nie analizuje wpływu Turowa na wody podziemne. Przedstawianie wyników studium IMGW to manipulacja faktami i niezręczna próba odwrócenia uwagi od rzeczywistego problemu.

To nie jedyna zresztą manipulacja ze strony Anny Zalewskiej, która stwierdziła, że  w sprawie Turowa „rządy polski, czeski i niemiecki absolutnie ze sobą współpracują”. Wypowiedź Zalewskiej z pewnością zaskoczyła Czechów, którzy chcą pozwać Polskę do Trybunału Sprawiedliwości.

Źródła:

 1. https://multimedia.europarl.europa.eu/pl/peti-committee-meeting_20200714-0900-COMMITTEE-FEMM_vd
 2. https://www.cire.pl/item,200277,1,0,0,0,0,0,niezalezna-opinia-imigw-pib-kopalnia-turow-ma-znikomy-wplyw-na-warunki-hydrologiczne-po-stronie-czeskiej---.html 

2. Czeskie, polskie i niemieckie echa posiedzenia Komisji Petycji

Podczas gdy w polskich mediach przeważa narracja zgodna z linią PGE i polskiego rządu ze wszystkich sił broniąca turowskiego kompleksu, media niemieckie i czeskie komentują posiedzenie Komisji Petycji zgoła odmiennie.

W Czechach podkreśla się, że europosłowie są zgodni, że Polska narusza unijne dyrektywy. Przywołuje się także słowa czeskiego Ministra Środowiska, który  „obwinia Warszawę również za brak informacji. Pod koniec czerwca minister Richard Brabec stwierdził, że Polska nie przekazała władzom czeskim szeregu wymaganych informacji i jednocześnie naruszyła dyrektywy unijne”.

Źródła:

 1. https://cesky.radio.cz/europoslanci-vyzvali-ek-k-raznejsimu-postupu-v-kauze-dolu-turow-8686338
 2. https://liberecky.denik.cz/zpravy_region/dul-turow-resili-v-bruselu-poslanci-vyslechli-jak-postihuje-ceske-prihranici-20200715.html 
 3. https://euractiv.cz/section/cr-v-evropske-unii/news/europoslanci-volaji-po-raznejsim-postupu-v-kauze-dolu-turow/
 4. https://eurozpravy.cz/zahranicni/eu/peticni-vybor-pozaduje-vyreseni-sporu-o-dul-turow-do-6-mesicu.0c3bdf5e/
 5. http://www.halonoviny.cz/articles/view/53974032 

Niemcy zwracają uwagę, że organy unijne powinny przyspieszyć swoje działania. „Czasu brakuje, ponieważ dalsza eksploatacja i rozbudowa kopalni odkrywkowej będą miały poważne konsekwencje w przygranicznym trójkącie. Kilka tysięcy ludzi w Czechach jest zagrożonych utratą wody pitnej. Najnowsze badania wykazały również bezpośredni wpływ na Saksonię. Turów pobiera wodę z Saksonii!” - pisze Leipziger Internet Zeitung.

Źródła:

 1. https://www.saechsische.de/plus/kraftwerk-grube-turow-petition-trinkwasser-eu-polen-tschechien-deutschland-5230888.html
 2. https://www.l-iz.de/melder/wortmelder/2020/07/Pressestatement-zur-Turow-Petition-im-Petitionsausschuss-des-Europaeischen-Parlaments-339976
 3. https://www.mdr.de/nachrichten/politik/ausland/tagebau-polen-eu-droht-vertragsverletzungsverfahren-100.html 

Na tle polskich peanów na cześć energetyki węglowej wyróżniają się dwa głosy. Karolina Kijek w artykule dla Gazety Wyborczej przywołała słowa eurodeputowanej Cristiny Maestre Martín de Almagro: „Tyle mówimy o porozumieniu paryskim i redukcji emisji, a jedno z państw członkowskich wybiera model rozwoju, który sprzeciwia się celom podjętym przez UE”.

W obszernej analizie dla OKO.press Katarzyna Kojzar zauważa natomiast: „Czesi obawiają się jednak, że cały proces potrwa latami. Petra Urbanová w rozmowach z lokalnymi mediami przypominała, że sprawa wycinki Puszczy Białowieskiej toczyła się w KE 14 miesięcy, zanim w ogóle doszło do pozwu. Dlatego Czesi chcą sami pozwać Polskę do Trybunału Sprawiedliwości. Minister środowiska Richard Brabec tłumaczył w mediach, że o złożeniu wniosku zdecyduje cały czeski rząd. «Jesteśmy przekonani, że strona polska nie przestrzegała niektórych dyrektyw europejskich. Jesteśmy też bardzo niezadowoleni z komunikacji ze stroną polską. Nie otrzymaliśmy od niej wszystkich wymaganych informacji»".

Źródła:

 1. https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,26126811,europoslowie-krytykuja-polski-rzad-ws-koncesji-dla-kopalni.html 
 2. https://oko.press/kolejny-konflikt-z-unia-pe-wzywa-ke-do-dzialan-wobec-polski-za-przedluzenie-koncesji-kopalni-turow/ 

3. PGE rusza z odsieczą

Dzień po posiedzeniu Komisji Petycji spółka PGE na stronie euractiv.com zmieściła artykuł sponsorowany dotyczący transformacji energetycznej. „Nasz zakład energetyczny w Turowie może być dobrym przykładem wyzwań związanych z realizacją ogólnounijnych celów na poziomie krajowym i regionalnym. Budowanie dobrego zrozumienia związanych z tym zagadnień jest kluczem do pomyślnej transformacji energetycznej, która nie pozostawia w tyle żadnego kraju ani regionu. [...] W marcu Kopalnia Turów otrzymała przedłużenie koncesji na sześć kolejnych lat i równolegle stara się przedłużyć koncesję do 2044 r., Czyli do wyczerpania wszystkich złóż węgla. Po 2044 roku, zgodnie z zieloną polityką Unii Europejskiej, tereny elektrowni Turów przejdą proces rekultywacji” - czytamy w artykule. PGE najwyraźniej nie rozumie „zielonej polityki Unii Europejskiej” i wyzwań, jakie stawia przed nami katastrofa klimatyczna. Aby zrealizować cele porozumienia klimatycznego,  Polska powinna odejść od węgla do 2030 roku.

Podobnie jak polscy eurodeputowani PGE twierdzi, że działalność Turowa nie wpływa na stan wód w regionie, powołując się na badanie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego. Przypomnijmy, badanie nie analizuje wpływu kopalni Turów na wody podziemne w Niemczech i Czechach, ale na wody powierzchniowe!

Czy szybka reakcja PGE na działania organów unijnych, świadczy o tym, że spółce zaczyna palić się grunt pod nogami?

4. Eurodeputowani nie są obojętni

W kwestię Turowa i problem dostępu Czechów do wody pitnej angażują się kolejni europosłowie. Niemiecka europarlamentarzystka Anna Cavazzini od dawana jest oddana sprawie. Wielokrotnie pisała o niej na swoim blogu i mediach społecznościowych, podnosiła problem w europarlamencie i opowiadała o nim mediom. Zadawała też Komisji Europejskiej w tej sprawie pytania parlamentarne. 30 sierpnia 2020 roku przyjedzie na Trójstyk granic z wystąpieniem przed spływem kajakowym „Zwrot Energetyczny”.

19 lipca w okolice Turowa przyjechał europoseł ze Słowacji Martin Hojsik, który nakręcił krótką wideorelację i zamieścił ją na Facebooku, dodając opis:  „Osoby, które mieszkają w okolicach kopalni, położonej zaledwie 100 metrów od czeskich granic, mają już duże problemy z dopływem wody, zanieczyszczonym powietrzem i hałasem. Poszedłem dziś to zobaczyć. Razem z kolegami naciskamy na Komisję Europejską, którą poprosiliśmy o szybkie rozwiązanie sprawy”.

 4 dni wcześniej, podczas posiedzenia Komisji Petycji mówił:

– Chodzi o wodę pitną, nie możemy czekać jeszcze przez parę lat. Pamiętajmy, że przeprowadzane są analizy, aby wnieść o przedłużenie koncesji dla tej kopalni o 20 lat.

Źródło: 

 1. https://video-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t42.9040-2/108551755_2865904373519448_574980108482435502_n.mp4?_nc_cat=108&_nc_sid=985c63&efg=eyJ2ZW5jb2RlX3RhZyI6ImxlZ2FjeV9zZCJ9&_nc_ohc=7XjfXkrAYZMAX-MNCg-&_nc_ht=video-waw1-1.xx&oh=c4edf38acc5390690f94a6fb3d8b1dc9&oe=5F16AE47 


 

×
 
stopturow
17 stycznia 2022 r. Business Insider opublikował artykuł, w którym informuje, że Polska  zarzuca (...)
Polski ambasador w Czechach został odwołany przez premiara Morawieckiego za słowa prawdy o Turowie. (...)
Wysokość kar za nieprzestrzeganie postanowienia TSUE dotyczącego czasowego wstrzymania wydobycia w kopalni Turów przekroczyła (...)
Ministra Klimatu i Środowiska Anna Moskwa, dopuściła Greenpeace do postępowania o wydanie koncesji na (...)
Czas, by polski rząd i grupa PGE zaakceptowały fakty i przestały łamać unijne prawo (...)
Podczas posiedzenia Komisji Petycji, przedstawicielka lokalnej społeczności z regionu zgorzeleckiego powiedziała, że zamknięcie Turowa (...)
W 2016 r. w kopalni Turów doszło do katastrofy. Na zwałowisku odpadów powydobywczych osunęła (...)
Trwa rozprawa w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) dotycząca kopalni Turów. Mimo trwających od (...)
więcej
2021-10-29
Przez brak harmonogramu wyłączania węgla region zgorzelecki straci potężne środki (...)
2021-10-29
Naukowcy: nie ma przyszłości dla kopalni i elektrowni Turów
2021-10-28
Protesty związków górniczych to szantaż wobec sprawiedliwej transformacji
2021-10-11
Wybory w Czechach nie rozwiązują sporu
2021-10-08
Brak porozumienia w sprawie Turowa przed wyborami w Czechach
2021-09-24
Nie zapominajmy, że w sporze o Turów, chodzi o wodę!
2021-09-20
Ponad 2 miliony złotych dziennie kary za wydobycie węgla w (...)
2021-09-20
Na co pójdą pieniądze podatników: kary za Turów czy podwyżki (...)
2021-09-09
Dla życia bez węgla
2021-08-18
Turów rowerm - dla odejścia od węgla w transgranicznym regionie
2021-08-11
Raport IPCC nie pozostawia wątpliwości: Turów musi przestać działać najpóźniej (...)
2021-07-28
Blok 7 w Turowie. Czy będą kolejne wyłączenia?
2021-07-20
Koszty trwania przy węglu
2021-07-08
Nikłe szanse na szybkie zakończenie sporu
2021-07-02
List do Virginijusa Sinkevičiusa
2021-06-11
Polska musi pokazać dobrą wolę w negocjacjach
2021-06-08
Pieniądze dla Czechów czy na odejście od węgla?
2021-05-28
Turów szansą na początek (zaplanowanego) końca węgla w Polsce
2021-05-26
Problem z Turowem i polskim węglem – 10 faktów
2021-05-21
TSUE zakazuje działalności kopalni Turów
2021-05-17
Czemu palicie naszą przyszłość?
2021-05-07
Koncesja, która zniszczy region
2021-04-28
PGE manipuluje danymi na temat Turowa. Poznaj fakty
2021-04-23
OZE może być przyszłością Turowa
2021-04-19
Do skargi na Turów mogą przystąpić kolejne kraje
2021-04-13
Polska odpowiedź na czeski wniosek
2021-04-01
Polska nie wyciągnie ręki do sąsiadów
2021-03-18
Eskalacja konfliktu
2021-03-09
Jak uratować Opolno-Zdrój?
2021-03-09
Dziś pracujemy nad tym co będzie za 10 lat
2021-03-08
Polska zaskarżona do TSUE. I co dalej?
2021-02-22
Czesi skarżą Polskę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Czy za arogancję (...)
2021-02-17
Ostatni gest dobrej woli
2021-02-08
Dość arogancji PGE
2021-02-03
Koncesja dla Turowa do 2044 roku. Po raz kolejny za (...)
2021-01-27
PGE vs reszta świata
2021-01-21
Mieszkańcy niemieckiej Żytawy skarżą Polskę do Komisji Europejskiej
2021-01-12
Sztuczne podtrzymywanie węglowej agonii
2020-12-21
Otwarte drzwi do Trybunału Sprawiedliwości
2020-12-10
Czechy: Polska odpowiedź w sprawie Turowa jest nie do przyjęcia
2020-12-08
Turów zagraża naszemu dziedzictwu kulturowemu
2020-12-01
Twitter ćwierka o Turowie
2020-11-27
Presja ma sens. MKOO uznało Turów za problem międzynarodowy
2020-11-17
Problem większy niż Pałac Kultury
2020-11-09
Działalność Turowa sprzeczna z zasadami przezorności i prewencji
2020-10-21
W Niemczech coraz głośniej o Turowie
2020-10-15
Kto zapłaci za wodę dla odkrywki Turów?
2020-10-08
Czy Polskę czeka Trybunał Sprawiedliwości za nierentowną odkrywkę?
2020-09-29
PGE musi zacząć grać w otwarte karty
2020-09-23
PGE w rozkroku
2020-09-14
Ramię w ramię przeciwko odkrywkom. Relacja wideo z protestu.  
2020-09-09
Solidarnie przeciwko odkrywce Turów. Międzynarodowy protest na kajakach
2020-08-06
Sporu o Turów ciąg dalszy
2020-08-03
Spływ energetyczny i manifestacja na Trójstyku granic
2020-07-21
Europa podzielona na Trójstyku granic
2020-07-15
Posiedzenie Komisji Petycji PE: „Turów narusza unijne procedury”
2020-07-08
Spotkajmy się na Trójstyku granic
2020-07-01
Odejście od węgla brunatnego jest nieuniknione
2020-06-24
PGE odbiera regionowi szanse rozwoju
2020-06-18
Turów narusza unijne przepisy dotyczące wody
2020-06-02
Transformacja Turoszowa
2020-05-22
W czerwcu będzie głośno o Turowie
2020-05-15
Unia Europejska przygląda się koncesji dla odkrywki Turów
2020-05-15
Niemieckiej elektrowni Datteln 4 skomplikowane i drogie narodziny – tylko (...)
2020-05-06
Odkrywka Turów coraz mniej się opłaca
2020-05-04
EURACTIV: Czesi kwestionują Turów
2020-04-30
Odkrywki pod lupą Rzeczpospolitej
2020-04-15
Jeziora pokopalniane w Turowie i Bełchatowie
2020-04-14
O tym jak Czesi górami i lasami, węgiel brunatny do Turowa (...)
2020-04-10
Oko.press pisze o Turowie
2020-04-06
Bank Santander wspiera PGE
2020-04-06
Emisje zanieczyszczeń nie kończą się na granicy
2020-04-01
Przedłużenie żywota odkrywki Turów w cieniu koronawirusa.
2020-04-01
Czy mBank pali węglem z Turowa?
2020-03-30
Minister klimatu przedłużył o 6 lat koncesję dla Turowa
2020-03-27
Czesi o rozbudowie odkrywki Turów
2020-03-27
Miasto Żytawa składa apelację
2020-03-26
Odpowiedź na interpelację w sprawie Turowa
2020-03-25
Spragnieni sprawiedliwości
2020-03-25
Cicha koncesja dla kontrowersyjnej odkrywki Turów
2020-03-24
Oficjalna informacja PGE z 24 marca 2020
2020-03-20
Kryzys masz jak w banku
2020-03-06
Petycja złożona w Parlamencie Europejskim
2020-02-21
Podpisz petycję!
2020-02-18
Transformacja energetyczna Turowa
2020-01-20
Czesi skarżą Turów!
2019-11-29
Czeski Greenpeace dołączył do postępowania OOŚ w PL
2019-11-21
Polsko-czeskie stracie dyplomatyczne
2019-11-15
Rząd Czech da odkrywce Turów czerwoną kartkę!
2019-10-16
Specustawa węglowa - protest
2019-04-24
Kopalnia Turów lekceważy konsultacje międzynarowdowe
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe