×
Wybierz język
 

6 sierpnia 2020
#stopturow
 

Sporu o Turów ciąg dalszy

Polska strona wciąż nie chce przyznać, że Turów wpływa na stan wód podziemnych w sąsiednich krajach. W Czechach sprawa nabrała tempa i kwestia jest już rozpatrywana na szczeblu rządowym. Po raz pierwszy o Turowie rozmawiali też posłowie z dwóch regionów, w których nie znajduje się ta odkrywka: niemieckiej Brandenburgii oraz województwa lubuskiego. O Turowie będzie mowa m.in. w kontekście wpływu kompleksu na obszar międzynarodowego dorzecza Odry.

1. Czy Czesi zaskarżą Polskę do Trybunału Sprawiedliwości? 

W ubiegłym tygodniu, znacznie wcześniej niż wcześniej planowano, kwestią Turowa zajął się rząd Andreja Babiša. Wcześniej problemy z brakiem dostępu do wody pitnej w regionie libereckim, spowodowane przez działalność odkrywki Turów, rozpatrywano na poziomie lokalnym, regionalnym i ministerialnym. 
„Gabinet premiera Andreja Babiša zobowiązał swoich ministrów środowiska Richarda Brabca oraz spraw zagranicznych Tomáša Petříčka, by przedłożyli kolejne propozycje. W grę wchodzi nawet zaskarżenie naszego kraju do Trybunału Sprawiedliwości UE” – czytamy w Pulsie Biznesu. 
Czeska agencja prasowa ČTK poinformowała, że, „Polska w zasadzie nie komunikuje się z Czechami i nie dostarcza informacji ani dokumentów, o które oni proszą” i „nie przestrzega procedur określonych w prawie UE”. Brak współpracy ze strony polskiej i sukcesywne zaprzeczanie wpływowi turowskiego kompleksu na stan wód w Czechach sprawiło, że nasi sąsiedzi postanowili sięgnąć po bardziej radykalne środki. Trudno się dziwić, skoro jeszcze w lipcu podczas posiedzenia Komisji Petycji europosłowie z Polski, Anna Zalewska i Kosma Złotowski, stwierdzili, że Turów nie ma wpływu na stan wód w regionie, problem jest wyimaginowany, a kontynuacja wydobycia nie jest sprzeczna z celami porozumienia paryskiego. 

Źródła: 

 1. https://www.pb.pl/czesi-siegaja-po-mocniejsze-srodki-przec
 2. https://www.money.pl/gospodarka/polska-odkrywka-niepokoi-czechow-nie-wykluczaja-miedzynarodowego-sporu-sadowego-6537567098046081a.html 

2. Opóźnienie budowy bloku elektrowni Turów

Budowa nowego bloku na węgiel brunatny w Elektrowni Turów może się opóźnić. Wykonawca zaproponował przełożenie terminu oddania go do eksploatacji o 6 miesięcy. Nowy proponowany termin to 30 kwietnia 2021 r.

Blok na węgiel brunatny ma mieć moc 496 MW. Wykonawcami projektu są konsorcjum Mitsubishi Hitachi Power System, Tecnicas Reunidas oraz Budimex. Dotychczas na inwestycję wydano już prawie 3.5 mln zł.

„Propozycja […] zostanie poddana szczegółowej analizie pod kątem poprawności metodycznej, realności przyjętych założeń, przyczyn opóźnień oraz planowanych metod dalszego zarządzania realizacją projektu” - zaznaczyła w komunikacie PGE. Przedstawiciele dodali, że nie wykluczają kar umownych. 

W lipcu o możliwości opóźnienia budowy bloku z powodu pandemii mówił wicepremier i minister aktywów państwowych, Jacek Sasin.

Źródła:

 1. https://www.pb.pl/pge-wykonawca-bloku-w-elektrowni-turow-chce-polrocznego-opoznienia-997915
 2. https://kresy.pl/wydarzenia/mozliwe-opoznienia-budowy-nowego-bloku-elektrowni-turow-pge-nie-wyklucza-kar-umownych/ 
 3. https://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/pge-wykonawca-bloku-w-elektrowni-turow-chce-polrocznego-opoznienia,202784.html

3. Protesty w Pradze 

Aktywiści ekologiczni przemaszerowali przez Pragę, krytykując działania rządu czeskiego w zakresie ochrony przyrody i przeciwdziałaniu kryzysu klimatycznego. Jednym z problemów podnoszonych przez aktywistów była ekspansja odkrywki Turów. Według organizatorów dotychczasowe działania rządu w zakresie ochrony i odbudowy czeskiego krajobrazu oraz rozwiązania kryzysu klimatycznego są niewystarczające, a prelegenci wezwali państwo do bardziej zdecydowanych działań. 

Źródła: 

 1. https://eurozpravy.cz/domaci/ekologie-a-zemedelstvi/konec-depky-z-repky-v-praze-demonstrovali-ekologicti-aktiviste-kritizovali-vladu.8981b6ba/ 
 2. https://www.denik.cz/regiony/ekologie-aktivista-greenpeace-hnuti-duha-demonstrace-prehrada.html 
 3. https://cz.energyhub.eu/article/detail/405436-na-malostranskem-namesti-se-sesly-stovky-ekologickych-aktivistu
 4. https://www.blesk.cz/clanek/regiony-praha-praha-zpravy/650746/konec-depky-z-repky-na-malostranskem-namesti-demonstrovaly-stovky-ekoaktivistu.html
 5. https://www.seznamzpravy.cz/clanek/na-malostranskem-namesti-se-sesly-stovky-ekologickych-aktivistu-113700
 6. https://www.idnes.cz/praha/zpravy/demonstrace-malostranske-namesti-klima-ekologie-sucho.A200726_150651_praha-zpravy_zdo

4. Polsko-niemieckie spotkanie w Słubicach

4 sierpnia 2020 r. w biurze poselskim Posła Tomasza Aniśko w Słubicach odbyło się spotkanie z udziałem przedstawicieli polskich organizacji pozarządowych, niemieckich Zielonych Bündnis90/Die Grünen.
Podczas spotkania uczestnicy omawiali m.in. problemy z elektrownią i odkrywką Turów, a także sytuację ekonomiczną, społeczną i prawną związaną z działalnością kompleksu. 
Po raz pierwszy o Turowie rozmawiali posłowie z dwóch regionów, w których nie znajduje się ta odkrywka:  Brandenburgii oraz województwa lubuskiego. O Turowie będzie mowa m.in. w kontekście wpływu kompleksu na obszar międzynarodowego dorzecza Odry.
– Podkreślenia wymaga też fakt, że o Turowie będzie wkrótce decydowała Międzynarodowa Komisja Ochrony Odry przed Zanieczyszczeniem (MKOO), która podejmuje decyzje jednomyślnie, a jej członkami są przedstawiciele Czech, Polski i Niemiec – komentuje Kuba Gogolewski z Fundacji Rozwój TAK – Odkrywki NIE” –  Fundacja RT-ON, Fundacja Frank Bold, Client Earth i wiele innych organizacji i osób ze wszystkich trzech państw złożyło swoje uwagi w ramach konsultacji przegląd istotnych problemów gospodarki wodnej prowadzonych przez MKOO. Zwrócono uwagę zwłaszcza na transgraniczne oddziaływania na wody kopalni i elektrowni Turów, oraz skutki jej planowanej rozbudowy w kierunku czeskiej granicy i przedłużenia jej działalności.


5. Międzynarodowa Komisja Ochrony Odry przed Zanieczyszczeniem zajmie się sprawą Turowa


15-16 września we Wrocławiu odbędzie się pierwsze po wakacjach posiedzenie Podgrupy roboczej „Planowanie w gospodarowaniu wodami MKOO (Międzynarodowej Komisji Ochrony Odry przed Zanieczyszczeniem). Międzynarodowe dorzecze to obszar, w którym o dobry stan wód dbają wspólnie wszystkie państwa, na których leży dorzecze: Polska, Niemcy i Czechy. 
Na uczestników grupy czeka wyzwanie – będą musieli zająć się kwestią kopalni i elektrowni Turów i wypracować jednomyślne stanowisko. 
Znajdująca się na tym obszarze kopalnia węgla brunatnego Turów wraz z kopalniami należącymi do Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin w Wielkopolsce, śląskimi kopalniami węgla kamiennego oraz kopalniami odkrywkowymi węgla brunatnego należącymi do dorzecza Odry w Niemczech w znaczący sposób wpływają na obniżenie poziomu wód podziemnych oraz na zanieczyszczenie wód powierzchniowych w 3 krajach dorzecza Odry. Odkrywka Turów ma dodatkowo destrukcyjny wpływ na zasoby wód podziemnych w Czechach.
Organizacje pozarządowe, które składały uwagi w ramach konsultacji MKOO, zaznaczyły, że omawianie wpływu odkrywki i elektrowni Turów na dorzecze Odry na poziomie krajowym (jak próbowano robić w Polsce do tej pory) nie jest wystarczające. 

×
 
stopturow
17 stycznia 2022 r. Business Insider opublikował artykuł, w którym informuje, że Polska  zarzuca (...)
Polski ambasador w Czechach został odwołany przez premiara Morawieckiego za słowa prawdy o Turowie. (...)
Wysokość kar za nieprzestrzeganie postanowienia TSUE dotyczącego czasowego wstrzymania wydobycia w kopalni Turów przekroczyła (...)
Ministra Klimatu i Środowiska Anna Moskwa, dopuściła Greenpeace do postępowania o wydanie koncesji na (...)
Czas, by polski rząd i grupa PGE zaakceptowały fakty i przestały łamać unijne prawo (...)
Podczas posiedzenia Komisji Petycji, przedstawicielka lokalnej społeczności z regionu zgorzeleckiego powiedziała, że zamknięcie Turowa (...)
W 2016 r. w kopalni Turów doszło do katastrofy. Na zwałowisku odpadów powydobywczych osunęła (...)
Trwa rozprawa w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) dotycząca kopalni Turów. Mimo trwających od (...)
więcej
2021-10-29
Przez brak harmonogramu wyłączania węgla region zgorzelecki straci potężne środki (...)
2021-10-29
Naukowcy: nie ma przyszłości dla kopalni i elektrowni Turów
2021-10-28
Protesty związków górniczych to szantaż wobec sprawiedliwej transformacji
2021-10-11
Wybory w Czechach nie rozwiązują sporu
2021-10-08
Brak porozumienia w sprawie Turowa przed wyborami w Czechach
2021-09-24
Nie zapominajmy, że w sporze o Turów, chodzi o wodę!
2021-09-20
Ponad 2 miliony złotych dziennie kary za wydobycie węgla w (...)
2021-09-20
Na co pójdą pieniądze podatników: kary za Turów czy podwyżki (...)
2021-09-09
Dla życia bez węgla
2021-08-18
Turów rowerm - dla odejścia od węgla w transgranicznym regionie
2021-08-11
Raport IPCC nie pozostawia wątpliwości: Turów musi przestać działać najpóźniej (...)
2021-07-28
Blok 7 w Turowie. Czy będą kolejne wyłączenia?
2021-07-20
Koszty trwania przy węglu
2021-07-08
Nikłe szanse na szybkie zakończenie sporu
2021-07-02
List do Virginijusa Sinkevičiusa
2021-06-11
Polska musi pokazać dobrą wolę w negocjacjach
2021-06-08
Pieniądze dla Czechów czy na odejście od węgla?
2021-05-28
Turów szansą na początek (zaplanowanego) końca węgla w Polsce
2021-05-26
Problem z Turowem i polskim węglem – 10 faktów
2021-05-21
TSUE zakazuje działalności kopalni Turów
2021-05-17
Czemu palicie naszą przyszłość?
2021-05-07
Koncesja, która zniszczy region
2021-04-28
PGE manipuluje danymi na temat Turowa. Poznaj fakty
2021-04-23
OZE może być przyszłością Turowa
2021-04-19
Do skargi na Turów mogą przystąpić kolejne kraje
2021-04-13
Polska odpowiedź na czeski wniosek
2021-04-01
Polska nie wyciągnie ręki do sąsiadów
2021-03-18
Eskalacja konfliktu
2021-03-09
Jak uratować Opolno-Zdrój?
2021-03-09
Dziś pracujemy nad tym co będzie za 10 lat
2021-03-08
Polska zaskarżona do TSUE. I co dalej?
2021-02-22
Czesi skarżą Polskę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Czy za arogancję (...)
2021-02-17
Ostatni gest dobrej woli
2021-02-08
Dość arogancji PGE
2021-02-03
Koncesja dla Turowa do 2044 roku. Po raz kolejny za (...)
2021-01-27
PGE vs reszta świata
2021-01-21
Mieszkańcy niemieckiej Żytawy skarżą Polskę do Komisji Europejskiej
2021-01-12
Sztuczne podtrzymywanie węglowej agonii
2020-12-21
Otwarte drzwi do Trybunału Sprawiedliwości
2020-12-10
Czechy: Polska odpowiedź w sprawie Turowa jest nie do przyjęcia
2020-12-08
Turów zagraża naszemu dziedzictwu kulturowemu
2020-12-01
Twitter ćwierka o Turowie
2020-11-27
Presja ma sens. MKOO uznało Turów za problem międzynarodowy
2020-11-17
Problem większy niż Pałac Kultury
2020-11-09
Działalność Turowa sprzeczna z zasadami przezorności i prewencji
2020-10-21
W Niemczech coraz głośniej o Turowie
2020-10-15
Kto zapłaci za wodę dla odkrywki Turów?
2020-10-08
Czy Polskę czeka Trybunał Sprawiedliwości za nierentowną odkrywkę?
2020-09-29
PGE musi zacząć grać w otwarte karty
2020-09-23
PGE w rozkroku
2020-09-14
Ramię w ramię przeciwko odkrywkom. Relacja wideo z protestu.  
2020-09-09
Solidarnie przeciwko odkrywce Turów. Międzynarodowy protest na kajakach
2020-08-06
Sporu o Turów ciąg dalszy
2020-08-03
Spływ energetyczny i manifestacja na Trójstyku granic
2020-07-21
Europa podzielona na Trójstyku granic
2020-07-15
Posiedzenie Komisji Petycji PE: „Turów narusza unijne procedury”
2020-07-08
Spotkajmy się na Trójstyku granic
2020-07-01
Odejście od węgla brunatnego jest nieuniknione
2020-06-24
PGE odbiera regionowi szanse rozwoju
2020-06-18
Turów narusza unijne przepisy dotyczące wody
2020-06-02
Transformacja Turoszowa
2020-05-22
W czerwcu będzie głośno o Turowie
2020-05-15
Unia Europejska przygląda się koncesji dla odkrywki Turów
2020-05-15
Niemieckiej elektrowni Datteln 4 skomplikowane i drogie narodziny – tylko (...)
2020-05-06
Odkrywka Turów coraz mniej się opłaca
2020-05-04
EURACTIV: Czesi kwestionują Turów
2020-04-30
Odkrywki pod lupą Rzeczpospolitej
2020-04-15
Jeziora pokopalniane w Turowie i Bełchatowie
2020-04-14
O tym jak Czesi górami i lasami, węgiel brunatny do Turowa (...)
2020-04-10
Oko.press pisze o Turowie
2020-04-06
Bank Santander wspiera PGE
2020-04-06
Emisje zanieczyszczeń nie kończą się na granicy
2020-04-01
Przedłużenie żywota odkrywki Turów w cieniu koronawirusa.
2020-04-01
Czy mBank pali węglem z Turowa?
2020-03-30
Minister klimatu przedłużył o 6 lat koncesję dla Turowa
2020-03-27
Czesi o rozbudowie odkrywki Turów
2020-03-27
Miasto Żytawa składa apelację
2020-03-26
Odpowiedź na interpelację w sprawie Turowa
2020-03-25
Spragnieni sprawiedliwości
2020-03-25
Cicha koncesja dla kontrowersyjnej odkrywki Turów
2020-03-24
Oficjalna informacja PGE z 24 marca 2020
2020-03-20
Kryzys masz jak w banku
2020-03-06
Petycja złożona w Parlamencie Europejskim
2020-02-21
Podpisz petycję!
2020-02-18
Transformacja energetyczna Turowa
2020-01-20
Czesi skarżą Turów!
2019-11-29
Czeski Greenpeace dołączył do postępowania OOŚ w PL
2019-11-21
Polsko-czeskie stracie dyplomatyczne
2019-11-15
Rząd Czech da odkrywce Turów czerwoną kartkę!
2019-10-16
Specustawa węglowa - protest
2019-04-24
Kopalnia Turów lekceważy konsultacje międzynarowdowe
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe