×
Wybierz język
 

9 września 2020
#stopturow
 

Solidarnie przeciwko odkrywce Turów. Międzynarodowy protest na kajakach

30 sierpnia 2020 na Trójstyku granic Polski, Czech i Niemiec odbył się protest przeciwko nielegalnej działalności odkrywki Turów. Uczestnicy zgromadzili się po trzech stronach granic. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Wzięli w nim udział m.in. przedstawiciele organizacji pozarządowych, aktywiści, samorządowcy, posłowie i europosłowie z trzech państw. Spotkanie zwieńczył protest kajakowy.

1. Pokojowy protest zakłócony przez górników

Na zgromadzenie w Turowie, oprócz przeciwników odkrywki z trzech państw, przybyła także liczna grupa pracowników kopalni i elektrowni oraz popierający ich politycy. Ponieważ zakłócali przebieg wydarzenia i agresywnym zachowaniem uniemożliwili pokojowe kontynuowanie protestu, organizatorzy zdecydowali się przenieść je na stronę czeską.

Decyzję o rozwiązaniu zgromadzenia po polskiej stronie ogłosił Tomasz Waśniewski, prezes fundacji „Rozwój TAK – Odkrywki NIE". Uczestnicy przekroczyli czeską granicę i tam kontynuowali protest. Zgodnie z planem głos zabrali: europosłanka Anna Cavazzini, Kerstin Doerenbruch z Greenpeace Germany, Milan Starec mieszkaniec Uhelnej, Martin Puta marszałek regionu Libereckiego, Małgorzata Tracz posłanka na Sejm RP i Kuba Gogolewski z Fundacji „Rozwój TAK - OdkrywkI NIE"

– PGE buja w chmurach, jeśli uważa, że jej kopalnia nie ma wpływu na otaczające ją zasoby wodne! A jej działalność związana z wydobyciem węgla napędza kryzys klimatyczny. Nie może ignorować swojej odpowiedzialności –  powiedział Milan Starec z Uhelnej, miejscowości najbardziej dotkniętej brakiem wody z powodu działalności odkrywki Turów.

– Nadszedł czas, aby górnictwo odkrywkowe węgla brunatnego w Turowie, dobiegło końca –  mówiła Anna Cavazzini – Wymagają tego obowiązujące ramy polityczne: paryskie porozumienie klimatyczne i Europejski Zielony Ład. Europejski Fundusz Sprawiedliwej Transformacji będzie wykorzystywany właśnie w tym celu: aby wspierać regiony węglowe w ich drodze do przyszłości. Nadszedł czas, by wspólnie ruszyć do przodu.

Dalsza część protestu przebiegła zgodnie z planem. Uczestnicy utworzyli łańcuch ludzki ponad granicami państw. Następnie popłynęli kajakami Nysą Łużycką wzdłuż kopalni odkrywkowej oraz elektrowni Turów i dotarli do Hirschfelde.

Uczestnicy protestu w Turowie solidaryzowali się także z mieszkańcami Niemiec, którzy są narażeni na przesiedlenia z powodu planowanej przez RWE kopalni odkrywkowej. Podczas łańcucha ludzkiego na znak solidarności trzymali wstęgi z napisem „Alle Dörfer bleiben!” (niem. „Wszystkie wsie zostają”).

– Ludzie mają prawo do świeżego powietrza, czystej wody i bezpiecznego klimatu. Kiedy te prawa nie są egzekwowane, musimy ich bronić przed chciwością firmy i polityką wyzysku – komentował Kuba Gogolewski, koordynator projektów w Fundacji „Rozwój TAK – Odkrywki NIE".

2. W mediach głośno o proteście

Media we wszystkich trzech państwach szeroko komentowały wydarzenie na Trójstyku granic. W części artykułów w polskiej prasie zupełnie nie zwrócono uwagi na to, co działo się po stronie czeskiej i niemieckiej. Szeroko komentowano natomiast zachowanie górników.

„Były przepychanki, skandowanie haseł, zasłanianie transparentów. Kilkuset górników z kopalni Turów i ich bliskich przyszło na pikietę zorganizowaną przez ekologów na trójstyku granic Polski Czech i Niemiec w Porajowie. Manifestację rozwiązano po kilkudziesięciu minutach” - czytamy na radiowroclaw.pl.

Gazeta Wyborcza przytacza natomiast komentarz obecnej na proteście Małgorzaty Tracz, posłanki Koalicji Obywatelskiej i współprzewodniczącej Zielonych:

– Uważam, że nie została wykonana praca oddolna. Samorządowcy i pracodawcy muszą rozmawiać z pracownikami i pokazywać im, że sprawiedliwa transformacja energetyczna oznacza nowe miejsca pracy w innych dziedzinach, np. energetyce odnawialnej.

Wśród prorządowych mediów dominuje narracja, że broniący miejsc pracy górnicy skutecznie zablokowali protest. Śledząc te relacje, można odnieść wrażenie, że wydarzenie zakończyło się wraz z rozwiązaniem wydarzenia po polskiej stronie.

3. Czeskie i niemieckie spojrzenie na Turów

Niemieckie media podkreślają liczny udział przeciwników odkrywki w proteście. Podkreślano także powody sprzeciwu i zagrożenia, jakie niesie ze sobą działalność kopalni:

„Setki ludzi z Niemiec, Czech i Polski protestowało w niedzielę na Trójstyku przeciwko planowanej rozbudowie odkrywkowej kopalni węgla brunatnego w Turowie. Demonstranci obawiają się, że rozbudowa kopalni odkrywkowej w pobliżu granicy z Niemcami i Czechami może zagrozić zbiornikom wody pitnej i doprowadzić do wzrostu hałasu i zanieczyszczenia. Po polskiej stronie odbyła się kontrmanifestacja z udziałem kilkuset uczestników, którzy popierają odkrywkowe wydobycie węgla brunatnego” - czytamy w Handelsblatt.

Największy odzew wydarzenie na Trójstyku miało w czeskich mediach. Tu bowiem polska odkrywka budzi największe kontrowersje. Mieszkańcy czeskiego Kraju Libereckiego są najbardziej narażeni na jej destrukcyjny wpływ.

Przy okazji opisu manifestacji czeska prasa pisała o negatywnym wpływie odkrywki na terytorium Czech, a także planach czeskiego rządu dotyczących zaskarżenia polski przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości. Cytowano także wypowiedź jednej z organizatorek protestu:

– Zebraliśmy się, aby zwrócić uwagę na planowaną rozbudowę odkrywki. Tak jak wielu miejscowych, nie zgadzamy się na to. Kopalnia ma bardzo negatywny wpływ na środowisko i życie ludzi. Przede wszystkim dlatego, że czerpie wody gruntowe z terytorium Czech – powiedziała Nikol Krejčová, koordynatorka kampanii węglowej czeskiego Greenpeace – Chociaż strona polska zaprzecza, wyniki pomiarów to potwierdzają. W Václavicach i Uhelnej, które są najbliżej kopalni, wiele studni już całkowicie wyschło.

4. Wspólny apel

W sprawę Turowa zaangażowały się liczne organizacje pozarządowe, europosłowie i europosłanki, posłowie i posłanki Czech, Niemiec i Polski, a także z Saksonii i Brandenburgii i władze lokalne, które podpisały się pod wspólnym apelem do Komisji Europejskiej, Międzynarodowej Komisji ds. Ochrony Odry przed Zanieczyszczeniem i rządu Rzeczpospolitej Polskiej.

„Na granicy Polski z Czechami i Niemcami odkrywkowa kopalnia węgla brunatnego Turów drenuje ziemię, pozostawiając całe wsie bez dostępu do wody pitnej. Kopalnia obecnie działa na podstawie sześcioletniego przedłużenia koncesji wydobywczej, uzyskanej bez konsultacji społecznych i odpowiedniej oceny oddziaływania na środowisko. Od maja 2020 r. kopalnia działa więc nielegalnie.

Należąca do skarbu państwa Polska Grupa Energetyczna grozi rozbudową kopalni i ponownym udzieleniem licencji na jej działalność do 2044 r., rażąco naruszając przepisy unijne. Jeśli do tego dojdzie, tysiące ludzi może stracić dostęp do wody w obliczu globalnego kryzysu zdrowotnego i klimatycznego.

Rozbudowa kopalni Turów jest niezgodna z Ramową Dyrektywą Wodną (RDW), gdyż spowodowałaby niedopuszczalne pogorszenie stanu jednolitych części wód, a także z Dyrektywą w sprawie Odpowiedzialności za Środowisko, Dyrektywą w sprawie Oceny Oddziaływania na Środowisko (OOŚ) oraz Dyrektywą w sprawie Strategicznej Oceny Oddziaływania Na Środowisko (SEA)”.

Cały apel można przeczytać tutaj (w wersji ang. tutaj).

5. Co po proteście?

We wrześniu wokół Turowa dalej będzie głośno. W dniach 14 – 17.09.2020 odbędzie się sesja plenarna Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, podczas której posłowie najprawdopodobniej poruszą także kwestię licencji dla odkrywki turowskiej.

Do końca miesiąca rząd czeski rozpocznie natomiast procedurę przed Komisją Europejską poprzedzającą bezpośrednią możliwość zaskarżenia Polski przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości o naruszenie prawa UE.

22.09.2020 ma się odbyć także następne posiedzenie Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego. Już wiemy, że na tym posiedzeniu nie będzie rozpatrywana Polska petycja za utrzymaniem kompleksu energetyczno-wydobywczego Turów.

 

×
 
stopturow
W 2016 r. w kopalni Turów doszło do katastrofy. Na zwałowisku odpadów powydobywczych osunęła (...)
Trwa rozprawa w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) dotycząca kopalni Turów. Mimo trwających od (...)
18 października 2021 odbyło się spotkanie Grupy Roboczej ds. Funduszu Sprawiedliwej Transformacji na Dolnym (...)
Naukowcy z Politechniki Śląskiej w Gliwicach przeanalizowali przyszłość kompleksu energetycznego Turów. Dni energetyki opartej (...)
Liderzy górniczych związków zawodowych protestują dziś (22 października) pod siedzibą europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w (...)
Zakończone wybory w Czechach zapewne, wbrew zapowiedziom polskiego rządu, wcale nie przyniosą nagłego zwrotu (...)
Trwają wybory parlamentarne w Czechach (8-9 października). Jeżeli nowy rząd będzie bardziej progresywny w (...)
Fundacje z Polski, Czech i Niemiec złożyły uwagi do projektu drugiej aktualizacji Planu gospodarowania (...)
więcej
2021-09-20
Ponad 2 miliony złotych dziennie kary za wydobycie węgla w (...)
2021-09-20
Na co pójdą pieniądze podatników: kary za Turów czy podwyżki (...)
2021-09-09
Dla życia bez węgla
2021-08-18
Turów rowerm - dla odejścia od węgla w transgranicznym regionie
2021-08-11
Raport IPCC nie pozostawia wątpliwości: Turów musi przestać działać najpóźniej (...)
2021-07-28
Blok 7 w Turowie. Czy będą kolejne wyłączenia?
2021-07-20
Koszty trwania przy węglu
2021-07-08
Nikłe szanse na szybkie zakończenie sporu
2021-07-02
List do Virginijusa Sinkevičiusa
2021-06-11
Polska musi pokazać dobrą wolę w negocjacjach
2021-06-08
Pieniądze dla Czechów czy na odejście od węgla?
2021-05-28
Turów szansą na początek (zaplanowanego) końca węgla w Polsce
2021-05-26
Problem z Turowem i polskim węglem – 10 faktów
2021-05-21
TSUE zakazuje działalności kopalni Turów
2021-05-17
Czemu palicie naszą przyszłość?
2021-05-07
Koncesja, która zniszczy region
2021-04-28
PGE manipuluje danymi na temat Turowa. Poznaj fakty
2021-04-23
OZE może być przyszłością Turowa
2021-04-19
Do skargi na Turów mogą przystąpić kolejne kraje
2021-04-13
Polska odpowiedź na czeski wniosek
2021-04-01
Polska nie wyciągnie ręki do sąsiadów
2021-03-18
Eskalacja konfliktu
2021-03-09
Jak uratować Opolno-Zdrój?
2021-03-09
Dziś pracujemy nad tym co będzie za 10 lat
2021-03-08
Polska zaskarżona do TSUE. I co dalej?
2021-02-22
Czesi skarżą Polskę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Czy za arogancję (...)
2021-02-17
Ostatni gest dobrej woli
2021-02-08
Dość arogancji PGE
2021-02-03
Koncesja dla Turowa do 2044 roku. Po raz kolejny za (...)
2021-01-27
PGE vs reszta świata
2021-01-21
Mieszkańcy niemieckiej Żytawy skarżą Polskę do Komisji Europejskiej
2021-01-12
Sztuczne podtrzymywanie węglowej agonii
2020-12-21
Otwarte drzwi do Trybunału Sprawiedliwości
2020-12-10
Czechy: Polska odpowiedź w sprawie Turowa jest nie do przyjęcia
2020-12-08
Turów zagraża naszemu dziedzictwu kulturowemu
2020-12-01
Twitter ćwierka o Turowie
2020-11-27
Presja ma sens. MKOO uznało Turów za problem międzynarodowy
2020-11-17
Problem większy niż Pałac Kultury
2020-11-09
Działalność Turowa sprzeczna z zasadami przezorności i prewencji
2020-10-21
W Niemczech coraz głośniej o Turowie
2020-10-15
Kto zapłaci za wodę dla odkrywki Turów?
2020-10-08
Czy Polskę czeka Trybunał Sprawiedliwości za nierentowną odkrywkę?
2020-09-29
PGE musi zacząć grać w otwarte karty
2020-09-23
PGE w rozkroku
2020-09-14
Ramię w ramię przeciwko odkrywkom. Relacja wideo z protestu.  
2020-09-09
Solidarnie przeciwko odkrywce Turów. Międzynarodowy protest na kajakach
2020-08-06
Sporu o Turów ciąg dalszy
2020-08-03
Spływ energetyczny i manifestacja na Trójstyku granic
2020-07-21
Europa podzielona na Trójstyku granic
2020-07-15
Posiedzenie Komisji Petycji PE: „Turów narusza unijne procedury”
2020-07-08
Spotkajmy się na Trójstyku granic
2020-07-01
Odejście od węgla brunatnego jest nieuniknione
2020-06-24
PGE odbiera regionowi szanse rozwoju
2020-06-18
Turów narusza unijne przepisy dotyczące wody
2020-06-02
Transformacja Turoszowa
2020-05-22
W czerwcu będzie głośno o Turowie
2020-05-15
Unia Europejska przygląda się koncesji dla odkrywki Turów
2020-05-15
Niemieckiej elektrowni Datteln 4 skomplikowane i drogie narodziny – tylko (...)
2020-05-06
Odkrywka Turów coraz mniej się opłaca
2020-05-04
EURACTIV: Czesi kwestionują Turów
2020-04-30
Odkrywki pod lupą Rzeczpospolitej
2020-04-15
Jeziora pokopalniane w Turowie i Bełchatowie
2020-04-14
O tym jak Czesi górami i lasami, węgiel brunatny do Turowa (...)
2020-04-10
Oko.press pisze o Turowie
2020-04-06
Bank Santander wspiera PGE
2020-04-06
Emisje zanieczyszczeń nie kończą się na granicy
2020-04-01
Przedłużenie żywota odkrywki Turów w cieniu koronawirusa.
2020-04-01
Czy mBank pali węglem z Turowa?
2020-03-30
Minister klimatu przedłużył o 6 lat koncesję dla Turowa
2020-03-27
Czesi o rozbudowie odkrywki Turów
2020-03-27
Miasto Żytawa składa apelację
2020-03-26
Odpowiedź na interpelację w sprawie Turowa
2020-03-25
Spragnieni sprawiedliwości
2020-03-25
Cicha koncesja dla kontrowersyjnej odkrywki Turów
2020-03-24
Oficjalna informacja PGE z 24 marca 2020
2020-03-20
Kryzys masz jak w banku
2020-03-06
Petycja złożona w Parlamencie Europejskim
2020-02-21
Podpisz petycję!
2020-02-18
Transformacja energetyczna Turowa
2020-01-20
Czesi skarżą Turów!
2019-11-29
Czeski Greenpeace dołączył do postępowania OOŚ w PL
2019-11-21
Polsko-czeskie stracie dyplomatyczne
2019-11-15
Rząd Czech da odkrywce Turów czerwoną kartkę!
2019-10-16
Specustawa węglowa - protest
2019-04-24
Kopalnia Turów lekceważy konsultacje międzynarowdowe
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe