×
Wybierz język
 

23 września 2020
#stopturow
 

PGE w rozkroku

Polska Grupa Energetyczna jeszcze niedawno publicznie negowała naukowe stanowisko w sprawie zmian klimatu, i zaprzeczała odpowiedzialności za przyczynianie się do kryzysu klimatycznego. Teraz ogłasza zwrot w kierunku zielonej energii. Szansa, że nowy blok w elektrowni Turów będzie wytwarzał prąd z węgla brunatnego do 2044, jest coraz mniejsza. Co więcej, za kilka lat odkrywka i elektrownia Turów mają już nie należeć do PGE.

1. Pozwolenie zintegrowane dla nowego bloku w Turowie 

11 września Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego wydał pozwolenie zintegrowane dla nowego bloku w Turowie. Blok będzie traktowany jako nowy[1], a to oznacza, że będzie musiał spełniać przepisy unijnej Dyrektywy o Emisjach Przemysłowych (IED) dla nowych instalacji. Należą do nich między innymi zaostrzone standardy emisji dwutlenku siarki, tlenków azotu i pyłów z obiektów energetycznego spalania.

Natomiast poziomy emisji, ustalone w decyzji na podstawie Konkluzji BAT, zostały określone w najłagodniejszy sposób, pomimo wniosku wielu podmiotów, aby określić je w sposób ambitniejszy. Szczególnie istotna będzie teraz ocena oddziaływania nowego bloku na stan wód i jego wpływ na możliwość osiągnięcia celów środowiskowych określonych w Planie Gospodarowania Wodami. 

Źródło: http://bip.umwd.dolnyslask.pl/dokument,iddok,33406,idmp,22,r,r

[1] Instalacje można traktować jako nowe lub istniejące.  Przez pewien czas obawiano się, że Organ potraktuje ten obiekt jako „istniejący”, a to oznaczałoby, że musi przestrzegać przepisów dyrektywy IED, które znajdują zastosowanie dla instalacji istniejących. 

2. PGE: Zielona Transformacja to szansa dla Turowa

16 września, podczas konferencji wynikowej Polskiej Grupy Energetycznej, jej prezes Wojciech Dąbrowski ogłosił założenia nowej strategii, pozwalającej na pomyślną transformację Grupy PGE w kierunku zielonej energii. Ma ona być „punktem odniesienia dla szeroko rozumianego sektora energetycznego”.

Plan sprawiedliwej transformacji grupy PGE ma objąć kompleksy Bełchatów i Turów:

– Powołaliśmy w PGE projekt: plan sprawiedliwej transformacji kompleksu Bełchatów. Planujemy powołanie takich projektów, także dla innych naszych lokalizacji węglowych. Zrównoważona i odpowiedzialna transformacja dla regionów górniczych, a takimi są również regiony związane z kompleksami energetycznymi Bełchatów i Turów, nie musi oznaczać problemów dla lokalnego rynku pracy. Z dostępnych badań wynika, że zielone inwestycje w pełni mogą zastąpić, a nawet dać znacznie więcej miejsc pracy, niż obecnie oferują konwencjonalne kompleksy węglowe” - mówił Dąbrowski.

Dąbrowski kładł nacisk na szanse, jakie sprawiedliwa transformacja może przynieść regionom górniczym, takim jak region Turoszowa: „Transformacja energetyczna powinna być postrzegana jako szansa dla lokalnej społeczności i my jako grupa PGE podchodzimy do tego z pełną odpowiedzialnością”.

Podczas konferencji PGE podała także, że szacuje efekt finansowy opóźnienia oddania do użytku nowego bloku energetycznego na węgiel brunatny w Turowie na prawie 40 mln zł, głównie w związku z utratą marży. Zmiany harmonogramu przewidują przesunięcie terminu przekazania do eksploatacji bloku nr 7 z 31 października 2020 roku na 30 kwietnia 2021 roku.

Źródła:

  1. https://www.youtube.com/watch?v=hsM2pPVBGTk&feature=youtu.be
  2. https://www.gkpge.pl/Relacje-inwestorskie/Materialy-do-pobrania

3. PGE chce pozbyć się „gorącego kartofla” 

Polska Grupa Energetyczna potwierdziła, że planuje przekazanie aktywów węglowych Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE). Z punktu widzenia spółki, przekazanie Bełchatowa i Turowa do zupełnie nowego podmiotu, jest najbardziej pożądaną wizją przyszłości.

Dla spółek energetycznych kopalnie wchodzące w skład ich majątku to coraz większy problem. Po pierwsze regularnie obniżają ich wyniki finansowe. Po drugie coraz bardziej utrudniają pozyskanie finansowania na inwestycje na preferencyjnych warunkach.

Do NABE miałaby trafić energetyka węglowa trzech spółek (PGE, Tauronu i Enei), ale i należące obecnie do PGE kopalnie węgla brunatnego, w tym Turów.

Źródła:

  1. https://biznesalert.pl/energetyka-reorganizacja-wegiel-oze-pge-tauron-enea-energa-orlen-pgnig/ 
  2. https://www.fxmag.pl/artykul/nie-ma-kopalni-nie-ma-problemu-znamy-rzadowe-plany-wydzielenia-aktywow-weglowych-z-pge-tauronu-i-enei

4. PGE ma energię do negowania kryzysu klimatycznego

Dzień przed konferencją wynikową PGE, na której zarząd postanowił pokazać swoje nowe, bardziej zielone oblicze, dotychczasowe działania spółki spotkały się z ostrą krytyką ze strony Greenpeace. Protest był odpowiedzią na absurdalne twierdzenia spółki „negujące stanowisko i konsensus nauki w sprawie zmiany klimatu, przeczące faktowi przyczyniania się PGE GiEK – największego emitenta gazów cieplarnianych w Polsce do kryzysu klimatycznego, a także nieznajdujące odzwierciedlenia w rzeczywistości stwierdzenia jakoby działalność PGE GiEK służyła środowisku”.

W marcu 2020 r. Greenpeace złożył pozew klimatyczny przeciwko spółce PGE GiEK.   Organizacja żąda, aby spółka natychmiast zaprzestała nowych inwestycji węglowych oraz by do 2030 roku osiągnęła zerową emisję z działających zakładów opalanych węglem. 

Źródło:

https://www.greenpeace.org/poland/aktualnosci/29397/pge-ma-energie-do-negowania-kryzysu-klimatycznego/

5. Czeskie echa protestu

W Czechach dalej słychać echa międzynarodowego protestu przeciwko odkrywce Turów. Czeska telewizja wyemitowała w niedzielę 20 września 8-minutowy dokument, z relacją z sierpniowego wydarzenia na Trójstyku. Program ten ogląda zazwyczaj ponad 100 tysięcy widzów.

Materiał nosi tytuł „Razem po wodę”  (cz. “Společně pro vodu”). Podkreślono w nim negatywny wpływ odkrywki Turów na dostęp do wody pitnej mieszkańców regionu Libereckiego. „Polska kopalnia węgla brunatnego Turów bezpośrednio zagraża zaopatrzeniu w wodę pitną mieszkańców Republiki Czeskiej. Pozwolenie na wydobycie miało wygasnąć w kwietniu tego roku, ale zostało jednostronnie przedłużone przez Ministerstwo Klimatu do 2026 roku”.

Na stronie telewizji podkreślono, że protest organizowany był wspólnie przez obywateli wszystkich trzech państw, którzy nie zgadzają się z działaniami polskiego rządu w kwestii odkrywki.

– Problem zaczął się w momencie, kiedy PGE podjęło decyzję o budowie nowego bloku. Gdyby tej decyzji nie było, to nie byłoby międzynarodowego konfliktu. Zamiast tego prowadzono by teraz rozmowy o transformacji i o nowych miejscach pracy. Zainwestowano mnóstwo pieniędzy w nowy blok i PGE nie chce teraz przyznać, że to pieniądze wyrzucone w błoto – komentował Kuba Gogolewski z Fundacji „Rozwój Tak - Odkrywki Nie”.

Całą relację można obejrzeć tu: https://www.ceskatelevize.cz/porady/1095913550-nedej-se/220562248430024-obcanske-noviny/

6. Petycja w obronie Turowa nie zostanie jeszcze rozpatrzona

PGE i polscy europosłowie zapewniają, że petycja złożona w sprawie obrony odkrywki Turów zostanie niebawem rozpatrzona. „Petycja w obronie kompleksu Turów, pod którą podpisało się około 30 tys. zwolenników funkcjonowania kopalni i elektrowni, została złożona w europarlamencie w czerwcu 2020 r. Już za kilka tygodni dokument rozpatrzy komisja ds. skarg i petycji PE” – oświadczyła PGE.

 Tymczasem do tej pory nie został ogłoszony termin rozpatrzenia jej przez Komisję Petycji. Posiedzenie PETI wyznaczone na 22 września nie miało tej sprawy na agendzie. Następne spotkanie odbędzie się pod koniec października.

Źródła:

  1. https://cleanerenergy.pl/2020/08/28/europarlament-rozpatrzy-petycje-w-obronie-turowa/ 
  2. https://www.europarl.europa.eu/committees/en/peti/home/highlights

 

×
 
stopturow
W 2016 r. w kopalni Turów doszło do katastrofy. Na zwałowisku odpadów powydobywczych osunęła (...)
Trwa rozprawa w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) dotycząca kopalni Turów. Mimo trwających od (...)
18 października 2021 odbyło się spotkanie Grupy Roboczej ds. Funduszu Sprawiedliwej Transformacji na Dolnym (...)
Naukowcy z Politechniki Śląskiej w Gliwicach przeanalizowali przyszłość kompleksu energetycznego Turów. Dni energetyki opartej (...)
Liderzy górniczych związków zawodowych protestują dziś (22 października) pod siedzibą europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w (...)
Zakończone wybory w Czechach zapewne, wbrew zapowiedziom polskiego rządu, wcale nie przyniosą nagłego zwrotu (...)
Trwają wybory parlamentarne w Czechach (8-9 października). Jeżeli nowy rząd będzie bardziej progresywny w (...)
Fundacje z Polski, Czech i Niemiec złożyły uwagi do projektu drugiej aktualizacji Planu gospodarowania (...)
więcej
2021-09-20
Ponad 2 miliony złotych dziennie kary za wydobycie węgla w (...)
2021-09-20
Na co pójdą pieniądze podatników: kary za Turów czy podwyżki (...)
2021-09-09
Dla życia bez węgla
2021-08-18
Turów rowerm - dla odejścia od węgla w transgranicznym regionie
2021-08-11
Raport IPCC nie pozostawia wątpliwości: Turów musi przestać działać najpóźniej (...)
2021-07-28
Blok 7 w Turowie. Czy będą kolejne wyłączenia?
2021-07-20
Koszty trwania przy węglu
2021-07-08
Nikłe szanse na szybkie zakończenie sporu
2021-07-02
List do Virginijusa Sinkevičiusa
2021-06-11
Polska musi pokazać dobrą wolę w negocjacjach
2021-06-08
Pieniądze dla Czechów czy na odejście od węgla?
2021-05-28
Turów szansą na początek (zaplanowanego) końca węgla w Polsce
2021-05-26
Problem z Turowem i polskim węglem – 10 faktów
2021-05-21
TSUE zakazuje działalności kopalni Turów
2021-05-17
Czemu palicie naszą przyszłość?
2021-05-07
Koncesja, która zniszczy region
2021-04-28
PGE manipuluje danymi na temat Turowa. Poznaj fakty
2021-04-23
OZE może być przyszłością Turowa
2021-04-19
Do skargi na Turów mogą przystąpić kolejne kraje
2021-04-13
Polska odpowiedź na czeski wniosek
2021-04-01
Polska nie wyciągnie ręki do sąsiadów
2021-03-18
Eskalacja konfliktu
2021-03-09
Jak uratować Opolno-Zdrój?
2021-03-09
Dziś pracujemy nad tym co będzie za 10 lat
2021-03-08
Polska zaskarżona do TSUE. I co dalej?
2021-02-22
Czesi skarżą Polskę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Czy za arogancję (...)
2021-02-17
Ostatni gest dobrej woli
2021-02-08
Dość arogancji PGE
2021-02-03
Koncesja dla Turowa do 2044 roku. Po raz kolejny za (...)
2021-01-27
PGE vs reszta świata
2021-01-21
Mieszkańcy niemieckiej Żytawy skarżą Polskę do Komisji Europejskiej
2021-01-12
Sztuczne podtrzymywanie węglowej agonii
2020-12-21
Otwarte drzwi do Trybunału Sprawiedliwości
2020-12-10
Czechy: Polska odpowiedź w sprawie Turowa jest nie do przyjęcia
2020-12-08
Turów zagraża naszemu dziedzictwu kulturowemu
2020-12-01
Twitter ćwierka o Turowie
2020-11-27
Presja ma sens. MKOO uznało Turów za problem międzynarodowy
2020-11-17
Problem większy niż Pałac Kultury
2020-11-09
Działalność Turowa sprzeczna z zasadami przezorności i prewencji
2020-10-21
W Niemczech coraz głośniej o Turowie
2020-10-15
Kto zapłaci za wodę dla odkrywki Turów?
2020-10-08
Czy Polskę czeka Trybunał Sprawiedliwości za nierentowną odkrywkę?
2020-09-29
PGE musi zacząć grać w otwarte karty
2020-09-23
PGE w rozkroku
2020-09-14
Ramię w ramię przeciwko odkrywkom. Relacja wideo z protestu.  
2020-09-09
Solidarnie przeciwko odkrywce Turów. Międzynarodowy protest na kajakach
2020-08-06
Sporu o Turów ciąg dalszy
2020-08-03
Spływ energetyczny i manifestacja na Trójstyku granic
2020-07-21
Europa podzielona na Trójstyku granic
2020-07-15
Posiedzenie Komisji Petycji PE: „Turów narusza unijne procedury”
2020-07-08
Spotkajmy się na Trójstyku granic
2020-07-01
Odejście od węgla brunatnego jest nieuniknione
2020-06-24
PGE odbiera regionowi szanse rozwoju
2020-06-18
Turów narusza unijne przepisy dotyczące wody
2020-06-02
Transformacja Turoszowa
2020-05-22
W czerwcu będzie głośno o Turowie
2020-05-15
Unia Europejska przygląda się koncesji dla odkrywki Turów
2020-05-15
Niemieckiej elektrowni Datteln 4 skomplikowane i drogie narodziny – tylko (...)
2020-05-06
Odkrywka Turów coraz mniej się opłaca
2020-05-04
EURACTIV: Czesi kwestionują Turów
2020-04-30
Odkrywki pod lupą Rzeczpospolitej
2020-04-15
Jeziora pokopalniane w Turowie i Bełchatowie
2020-04-14
O tym jak Czesi górami i lasami, węgiel brunatny do Turowa (...)
2020-04-10
Oko.press pisze o Turowie
2020-04-06
Bank Santander wspiera PGE
2020-04-06
Emisje zanieczyszczeń nie kończą się na granicy
2020-04-01
Przedłużenie żywota odkrywki Turów w cieniu koronawirusa.
2020-04-01
Czy mBank pali węglem z Turowa?
2020-03-30
Minister klimatu przedłużył o 6 lat koncesję dla Turowa
2020-03-27
Czesi o rozbudowie odkrywki Turów
2020-03-27
Miasto Żytawa składa apelację
2020-03-26
Odpowiedź na interpelację w sprawie Turowa
2020-03-25
Spragnieni sprawiedliwości
2020-03-25
Cicha koncesja dla kontrowersyjnej odkrywki Turów
2020-03-24
Oficjalna informacja PGE z 24 marca 2020
2020-03-20
Kryzys masz jak w banku
2020-03-06
Petycja złożona w Parlamencie Europejskim
2020-02-21
Podpisz petycję!
2020-02-18
Transformacja energetyczna Turowa
2020-01-20
Czesi skarżą Turów!
2019-11-29
Czeski Greenpeace dołączył do postępowania OOŚ w PL
2019-11-21
Polsko-czeskie stracie dyplomatyczne
2019-11-15
Rząd Czech da odkrywce Turów czerwoną kartkę!
2019-10-16
Specustawa węglowa - protest
2019-04-24
Kopalnia Turów lekceważy konsultacje międzynarowdowe
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe