×
Wybierz język
 

27 stycznia 2021
#stopturow
 

PGE vs reszta świata

W ubiegłym tygodniu przedstawiciele niemieckiej Saksonii złożyli oficjalną skargę do Komisji Europejskiej dotyczącą działalności polskiej kopalni odkrywkowej Turów. To już trzecia sprawa dotycząca Turowa, która toczy się na szczeblu europejskim. Wcześniejsze wyszły od strony regionu libereckiego w Czechach i władz Republiki Czeskiej. Ta ostatnia wkrótce może skończyć się w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości. Poważne zarzuty ze strony mieszkańców dwóch sąsiednich krajów wydają się jednak nie wzruszać PGE, która planuje ubiegać się o koncesję dla Turowa do 2044 roku. 

1. Sprawa nabiera międzynarodowego rozgłosu 

Za sprawą skargi złożonej do Komisji Europejskiej przez mieszkańców Żytawy problem kontrowersyjnej odkrywki Turów znów nabiera międzynarodowego rozgłosu. O negatywnym wpływie Turowa na niemiecką Żytawę można było przeczytać między innymi w wysokonakładowym niemieckim dzienniku Tagesspiegel.

Burmistrz Żytawy Thomas Zenker powiedział w rozmowie z dziennikiem, że „miasto ​​zostało niewłaściwie potraktowane w konsultacjach oceny oddziaływania na środowisko. Mamy wrażenie, że polskie władze i sponsorzy projektu celowo nie traktują prawa europejskiego poważnie”.

Niemiecka prasa podkreślała, że polska odkrywka bezpośrednio wpływa na obniżenie stanu wód gruntowych na terenie Saksonii, co prowadzi między innymi do zapadania się ziemi i uszkodzeń budynków. Zaznaczano także jej negatywny wpływ na środowisko i możliwe problemy dla regionalnego rolnictwa.

„Niepokój budzą również nadmierne stężenia siarczanów w Nysie. Rzeka graniczy z miastem i wyznacza granicę między Niemcami a Polską. Większe stężenia stwierdzono także w przypadku kadmu, uranu i niklu, szkodliwych dla środowiska substancji. Zanieczyszczenia w sposób sprawdzalny są uwalniane na teren poprzez odwodnienie kopalni odkrywkowej Turów” –  podał magazyn Energie Zukunft.

O nowej skardze w sprawie Turowa pisano także w czeskiej prasie. Podkreślano, że to kolejny problem dla polskiej strony w sporze dotyczącym odkrywki. „Od dawna nie jest jasne, jaki wpływ wydobycie będzie miało na Niemcy, ponieważ polska dokumentacja OOŚ ma poważne braki, a obszerna ekspertyza została sporządzona dopiero jesienią ubiegłego roku. Po niepokojących wnioskach tego raportu, przedstawiciele władz lokalnych po stronie niemieckiej zwracają się teraz do Komisji Europejskiej z własną skargą” – komentowała sprawę Petra Urbanová, prawniczka z organizacji Frank Bold w portalu informacyjnym Novinky.cz.

O pozwie niemieckim pisano nawet w europejskim wydaniu  amerykańskiego portal Politico. Cytowano w nim m.in. Annę Meres z Greenpeace Polska: „Uzależnienie Polski od węgla izoluje nas na arenie międzynarodowej i staje się osią niezgody między Polską a jej sąsiadami. Wyjściem z tego konfliktu jest jak najszybsze przygotowanie sprawiedliwego planu transformacji dla regionu Turów i wyznaczenie roku 2030 jako daty wycofania węgla z Polski".

Źródła:

 1. https://background.tagesspiegel.de/energie-klima/zittau-geht-gegen-polens-tagebau-zulassung-vor
 2. https://www.wallstreet-online.de/nachricht/13389758-stadt-zittau-eu-kommission-polnischen-tagebau
 3. https://www.boersennews.de/nachrichten/artikel/stadt-zittau-geht-bei-eu-kommission-gegen-polnischen-tagebau-vor/2774712/
 4. https://www.energiezukunft.eu/umweltschutz/bedrohtes-zittau-legt-beschwerde-bei-der-eu-ein/
 5. https://www.t-online.de/region/id_89323306/zittau-geht-bei-eu-kommission-gegen-polnischen-tagebau-vor.html
 6. https://www.mdr.de/sachsen/bautzen/goerlitz-weisswasser-zittau/tagebau-turow-zittau-beschwerde-eu-kommission-100.html
 7. http://www.oberlausitztv.de/mediathek/15218/Zittau_legt_in_Bruessel_Beschwerde_ein.html
 8. https://www.radiochemnitz.de/beitrag/zittau-geht-gegen-tagebau-turow-vor-676865/
 9. https://www.wochenkurier.info/sachsen/goerlitz/artikel/tagebau-turow-zittau-legt-beschwerde-ein-79780/
 10. https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/polsky-turow-ma-dalsi-problem-u-eu-si-po-cesich-stezuji-i-nemci-40348557

2. PGE idzie w zaparte

Polskie media także komentowały sprawę. Cytowano między innymi wypowiedź Radosława Gawlika prezesa Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA: „Od początku w całym procesie brakuje otwartości i jasnej komunikacji. Polski rząd uchyla się od odpowiedzialności nie tylko za sektor energetyczny kraju, ale również za mieszkańców regionów węglowych. Region kompleksu Turów nie podlega unijnemu Funduszowi Sprawiedliwej Transformacji. To powoduje poważne konflikty, ale też naraża mieszkańców na utratę środków finansowych”.

Przytaczano także słowa Kuby Gogolewskiego z Fundacji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”: „PGE cały czas zaprzecza, destrukcyjnemu działaniu odkrywki na wody podziemne zarówno po niemieckiej, jak i po czeskiej stronie, bagatelizując zarzuty stawiane przez rząd czeski. O ile PGE oraz kontrolujący spółkę polski rząd nie zmienią swojego nastawienia, trudno będzie uniknąć eskalacji konfliktu. Dojdzie do sporu przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości. Warto podkreślić, że te problemy są także problemami PZU, które ubezpiecza elektrownie i kopalnie węglowe należące do PGE, w tym Turów”.

Na odpowiedź PGE nie trzeba było długo czekać. Wkrótce w mediach zaczęły się pojawiać teksty sponsorowane przez spółkę, w których podkreślano, że „w trakcie procedury uzyskiwania decyzji środowiskowej, w ramach ubiegania się o przedłużenie koncesji na wydobycie węgla brunatnego w kopalni w Turowie, odbyły się konsultacje społeczne na niespotykaną dotychczas skalę, w których aktywnie uczestniczyło także niemieckie społeczeństwo”.

PGE zapomniało najwyraźniej, że 20 marca 2020 roku miasto Żytawa odwołało się od decyzji regionalnego dyrektora ochrony środowiska we Wrocławiu, dotyczącej procedury OOŚ dla Turowa. Zaznaczono w nim między innymi, że „proces ten nie był w pełni przejrzysty, ponieważ istotne części OOŚ, które są niezbędne do oceny skutków transgranicznych, nie zostały w ogóle przetłumaczone na język niemiecki. Uczestnicy procedury (np. Miasto Żytawa) nie otrzymali również niezbędnych informacji na temat wszystkich pytań budzących wątpliwości”.

Źródła:

 1. https://www.eluban.pl/wiadomosci/26964,kopalnia-turow-prowadzila-uzgodnienia-transgraniczne-z-niemcami
 2. https://www.stopturow.com/pl1.php?dzial=2&kat=14&art=17
 3. https://www.stopturow.com/pl4.php?dzial=7&kat=22

3. Kolejne niespodzianki PGE

Stwierdzenie, że przed uzyskaniem koncesji dla Turowa „odbyły się konsultacje społeczne na niespotykaną dotychczas skalę” to nie jedyna niespodzianka ze strony Polskiej Grupy Energetycznej. Chociaż sprzeciw wobec odkrywki jest coraz silniejszy, PGE dalej planuje przedłużyć działanie kompleksu do 2044 roku.

19 stycznia 2021 roku w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Klimatu i Środowiska ukazało się obwieszczenie, w którym zawiadomiono, że „na wniosek PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A zostało wszczęte postępowanie w sprawie zmiany koncesji inr 65/94 na wydobywanie węgla brunatnego i kopalin towarzyszących ze złoża Turów, położonego na terenie miasta i gminy Bogatynia, powiat zgorzelecki, województwo dolnośląskie”. Postępowanie ma trwać do dnia 30 kwietnia 2021 r.

W obwieszczeniu nie wyjaśniono, czy postępowanie dotyczy wniosku o koncesję do 2044 roku, o którym od dawna mówi PGE. Wygląda na to, że PGE i Ministerstwo Klimatu i Środowiska postanowiły nie informować opinii publicznej, zaniepokojonych mieszkańców Trójstyku, ani regionalnych władz i samorządów o celu rozpoczętego właśnie postępowania.

Źródło:

 1. https://bip.mos.gov.pl/fileadmin/user_upload/bip/koncesje_geologiczne/ogloszenia/2021/2021-01-19_obwieszczenie_o_wszczeciu_i_przedluzenia_post_zm_konc_65_94_Turow.pdf 

×
 
stopturow
W 2016 r. w kopalni Turów doszło do katastrofy. Na zwałowisku odpadów powydobywczych osunęła (...)
Trwa rozprawa w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) dotycząca kopalni Turów. Mimo trwających od (...)
18 października 2021 odbyło się spotkanie Grupy Roboczej ds. Funduszu Sprawiedliwej Transformacji na Dolnym (...)
Naukowcy z Politechniki Śląskiej w Gliwicach przeanalizowali przyszłość kompleksu energetycznego Turów. Dni energetyki opartej (...)
Liderzy górniczych związków zawodowych protestują dziś (22 października) pod siedzibą europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w (...)
Zakończone wybory w Czechach zapewne, wbrew zapowiedziom polskiego rządu, wcale nie przyniosą nagłego zwrotu (...)
Trwają wybory parlamentarne w Czechach (8-9 października). Jeżeli nowy rząd będzie bardziej progresywny w (...)
Fundacje z Polski, Czech i Niemiec złożyły uwagi do projektu drugiej aktualizacji Planu gospodarowania (...)
więcej
2021-09-20
Ponad 2 miliony złotych dziennie kary za wydobycie węgla w (...)
2021-09-20
Na co pójdą pieniądze podatników: kary za Turów czy podwyżki (...)
2021-09-09
Dla życia bez węgla
2021-08-18
Turów rowerm - dla odejścia od węgla w transgranicznym regionie
2021-08-11
Raport IPCC nie pozostawia wątpliwości: Turów musi przestać działać najpóźniej (...)
2021-07-28
Blok 7 w Turowie. Czy będą kolejne wyłączenia?
2021-07-20
Koszty trwania przy węglu
2021-07-08
Nikłe szanse na szybkie zakończenie sporu
2021-07-02
List do Virginijusa Sinkevičiusa
2021-06-11
Polska musi pokazać dobrą wolę w negocjacjach
2021-06-08
Pieniądze dla Czechów czy na odejście od węgla?
2021-05-28
Turów szansą na początek (zaplanowanego) końca węgla w Polsce
2021-05-26
Problem z Turowem i polskim węglem – 10 faktów
2021-05-21
TSUE zakazuje działalności kopalni Turów
2021-05-17
Czemu palicie naszą przyszłość?
2021-05-07
Koncesja, która zniszczy region
2021-04-28
PGE manipuluje danymi na temat Turowa. Poznaj fakty
2021-04-23
OZE może być przyszłością Turowa
2021-04-19
Do skargi na Turów mogą przystąpić kolejne kraje
2021-04-13
Polska odpowiedź na czeski wniosek
2021-04-01
Polska nie wyciągnie ręki do sąsiadów
2021-03-18
Eskalacja konfliktu
2021-03-09
Jak uratować Opolno-Zdrój?
2021-03-09
Dziś pracujemy nad tym co będzie za 10 lat
2021-03-08
Polska zaskarżona do TSUE. I co dalej?
2021-02-22
Czesi skarżą Polskę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Czy za arogancję (...)
2021-02-17
Ostatni gest dobrej woli
2021-02-08
Dość arogancji PGE
2021-02-03
Koncesja dla Turowa do 2044 roku. Po raz kolejny za (...)
2021-01-27
PGE vs reszta świata
2021-01-21
Mieszkańcy niemieckiej Żytawy skarżą Polskę do Komisji Europejskiej
2021-01-12
Sztuczne podtrzymywanie węglowej agonii
2020-12-21
Otwarte drzwi do Trybunału Sprawiedliwości
2020-12-10
Czechy: Polska odpowiedź w sprawie Turowa jest nie do przyjęcia
2020-12-08
Turów zagraża naszemu dziedzictwu kulturowemu
2020-12-01
Twitter ćwierka o Turowie
2020-11-27
Presja ma sens. MKOO uznało Turów za problem międzynarodowy
2020-11-17
Problem większy niż Pałac Kultury
2020-11-09
Działalność Turowa sprzeczna z zasadami przezorności i prewencji
2020-10-21
W Niemczech coraz głośniej o Turowie
2020-10-15
Kto zapłaci za wodę dla odkrywki Turów?
2020-10-08
Czy Polskę czeka Trybunał Sprawiedliwości za nierentowną odkrywkę?
2020-09-29
PGE musi zacząć grać w otwarte karty
2020-09-23
PGE w rozkroku
2020-09-14
Ramię w ramię przeciwko odkrywkom. Relacja wideo z protestu.  
2020-09-09
Solidarnie przeciwko odkrywce Turów. Międzynarodowy protest na kajakach
2020-08-06
Sporu o Turów ciąg dalszy
2020-08-03
Spływ energetyczny i manifestacja na Trójstyku granic
2020-07-21
Europa podzielona na Trójstyku granic
2020-07-15
Posiedzenie Komisji Petycji PE: „Turów narusza unijne procedury”
2020-07-08
Spotkajmy się na Trójstyku granic
2020-07-01
Odejście od węgla brunatnego jest nieuniknione
2020-06-24
PGE odbiera regionowi szanse rozwoju
2020-06-18
Turów narusza unijne przepisy dotyczące wody
2020-06-02
Transformacja Turoszowa
2020-05-22
W czerwcu będzie głośno o Turowie
2020-05-15
Unia Europejska przygląda się koncesji dla odkrywki Turów
2020-05-15
Niemieckiej elektrowni Datteln 4 skomplikowane i drogie narodziny – tylko (...)
2020-05-06
Odkrywka Turów coraz mniej się opłaca
2020-05-04
EURACTIV: Czesi kwestionują Turów
2020-04-30
Odkrywki pod lupą Rzeczpospolitej
2020-04-15
Jeziora pokopalniane w Turowie i Bełchatowie
2020-04-14
O tym jak Czesi górami i lasami, węgiel brunatny do Turowa (...)
2020-04-10
Oko.press pisze o Turowie
2020-04-06
Bank Santander wspiera PGE
2020-04-06
Emisje zanieczyszczeń nie kończą się na granicy
2020-04-01
Przedłużenie żywota odkrywki Turów w cieniu koronawirusa.
2020-04-01
Czy mBank pali węglem z Turowa?
2020-03-30
Minister klimatu przedłużył o 6 lat koncesję dla Turowa
2020-03-27
Czesi o rozbudowie odkrywki Turów
2020-03-27
Miasto Żytawa składa apelację
2020-03-26
Odpowiedź na interpelację w sprawie Turowa
2020-03-25
Spragnieni sprawiedliwości
2020-03-25
Cicha koncesja dla kontrowersyjnej odkrywki Turów
2020-03-24
Oficjalna informacja PGE z 24 marca 2020
2020-03-20
Kryzys masz jak w banku
2020-03-06
Petycja złożona w Parlamencie Europejskim
2020-02-21
Podpisz petycję!
2020-02-18
Transformacja energetyczna Turowa
2020-01-20
Czesi skarżą Turów!
2019-11-29
Czeski Greenpeace dołączył do postępowania OOŚ w PL
2019-11-21
Polsko-czeskie stracie dyplomatyczne
2019-11-15
Rząd Czech da odkrywce Turów czerwoną kartkę!
2019-10-16
Specustawa węglowa - protest
2019-04-24
Kopalnia Turów lekceważy konsultacje międzynarowdowe
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe