×
Wybierz język
 

7 maja 2021
#stopturow
 

Koncesja, która zniszczy region

Minister Środowiska i Klimatu Michał Kurtyka wydał koncesję dla odkrywki Turów do 2044 roku. PGE i pracownicy Turowa świętują sukces. Niestety nie widzą, że to bal na Titanicu. Bez środków unijnych na transformację cały region zgorzelecki zatonie. A brak daty odejścia od węgla, zgodnej z unijnymi celami klimatycznymi, oznacza brak środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Stanowisko Komisji Europejskiej w tej sprawie jest jasne. 

1. Kolejna koncesja dla Turowa
 

29 kwietnia Minister Środowiska i Klimatu Michał Kurtyka wydał koncesję dla odkrywki Turów do 2044 roku. Pomimo faktu, że poprzednia koncesja jest ważna jeszcze 5 lat. W dodatku PGE, które się o nią ubiegało, planuje przekazanie aktywów węglowych, w tym Turowa do NABE.

„Decyzja pozwala na kontynuację wydobycia kopaliny, a w konsekwencji na dalsze funkcjonowanie elektrowni, zapewniającej kilka procent krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną, co jednocześnie oznacza, że odpowiada ona interesowi publicznemu” – czytamy  w komunikacie ministerstwa.

Tymczasem szanse na to, że odkrywka faktycznie będzie działać do 2044 roku, są bliskie zeru. Los elektrowni i kopalni Turów zależy między innymi od tempa wzrostu cen uprawnień do emisji CO2. KE musi także wydać zgodę na stworzenie NABE oraz przekazanie tej instytucji elektrowni i kopalni Turów. Konieczna jest również zgoda instytucji finansowych posiadających obligacje PGE na konwersję długu PGE w formule proponowanej przez rząd.

 Na przyszłości turowskiego kompleksu energetycznego zaważy także wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie skargi wniesionej przeciwko Polsce przez Republikę Czeską dotyczący poprzedniej koncesji.

Więcej:

 1. https://www.gov.pl/web/klimat/koncesja-na-wydobycie-wegla-przez-kopalnie-turow-przedluzona
 2. https://spidersweb.pl/bizblog/turow-koncesja-do-2044/
 3. https://energia.rp.pl/surowce-i-paliwa/wegiel/31133-kopalnia-turow-pofedruje-do-2044-r
 4. https://www.zeit.de/news/2021-04/29/polen-verlaengert-laufzeit-fuer-tagebau-in-turow-bis-2044?utm_referrer=https%3A%2F%2Fmail.google.com%2F
 5. https://www.lr-online.de/nachrichten/sachsen/braunkohleabbau-polen-verlaengert-laufzeit-fuer-tagebau-in-turow-bis-2044-56590015.html
 6. https://www.wallstreet-online.de/nachricht/13849967-polen-verlaengert-laufzeit-tagebau-turow-2044

2. Czechy rozczarowane

Decyzję o koncesji dla Turowa w Czechach określono jako „rozczarowującą”.

— Decyzja dotyczy działań, które nie były i nie są zgodne z prawem europejskim. Dlatego rozstrzygnie je Europejski Trybunał Sprawiedliwości na podstawie pozwu wniesionego przez Republikę Czeską — komentował hetman (odpowiednik wojewody) kraju libereckiego Martin Půta. — Wierzę, że naruszenie przepisów unijnych nie zostanie zlekceważone, a polski inwestor nie będzie już ignorował uzasadnionych żądań czeskiej ludności mieszkającej w bliskim sąsiedztwie kopalni.

— Szkody wyrządzone nie tylko na naszym terenie przez obecną działalność kopalni są bezsporne i udokumentowane. Martwi nas, że strona polska wciąż postępuje lekkomyślnie. Zamiast wykorzystać pieniądze z Unii Europejskiej na przejście na zieloną energię. W ten sposób uniknięto by szkód w przyrodzie i na jakości życia wszystkich, w tym polskich pracowników — stwierdził Václav Židek, członek rady regionalnej odpowiedzialny za środowisko, rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich. — Przecież nawet w polskich mediach społecznościowych prawie połowa ludzi woła o zaprzestanie wydobycia węgla w regionie. Postrzegają  przejście na zrównoważoną energię jako nową szansę gospodarczą.

Więcej

 1. https://www.kraj-lbc.cz/aktuality/souhlas-s-prodlouzenim-tezby-v-polskem-dole-turow-je-pro-liberecky-kraj-zklamanim-n1094841.htm
 2. https://www.mzp.cz/cz/news_20210429-Reakce-MZP-na-prodlouzeni-povoleni-k-tezbe-na-dole-Turow

3. Komisja Europejska wezwana do działania

Dzień po decyzji o przedłużeniu koncesji dla odkrywki Turów do 2044 roku 38 europosłów i europosłanek wysłało list do wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa i komisarza ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa Virginijusa Sinkevičiusa. Apelowali o podjęcie konkretnych działań w celu ochrony Europejskiego Zielonego Ładu, świeżo przyjętego prawa klimatycznego oraz ochrony europejskiego prawa środowiskowego, które w ich opinii jest naruszone przez działalność wydobywczą kopalni.

Tego samego dnia list do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa i komisarza ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa Virginijusa Sinkevičiusa wysłało takze 25 organizacji pozarządowych z całej Europy. Ich żądania były identyczne z żądaniami europosłów i europosłanek.

Aby zwrócić uwagę Komisji i mediów na problem Turowa, pracownicy EEB oraz niemieccy i czescy posłowie do Parlamentu Europejskiego Anna Cavazzini i Mikuláš Peksa, przekazali Komisji Europejskiej tort, przygotowany “z okazji 1 roku nielegalnego wydobycia w Turowie”.

"Chcieliśmy przypomnieć Komisji Europejskiej o jej odpowiedzialności za egzekwowanie prawa UE i położenie kresu nielegalnej eksploatacji węgla w Turowie” - informuje EEB

Źródła

 1. https://eeb.org/one-year-of-european-commission-inaction-on-the-illegal-turow-coal-mine/?fbclid=IwAR13xgccph5cYhScTCfp5rwTLAeQv1FLYVK-5W3xRp27Y76kBd5n9pqS9e4
 2. https://www.euractiv.com/section/energy/news/turow-the-polish-coal-mine-at-the-centre-of-regional-tensions/

4. Agresywna kampania PGE wprowadza w błąd

Decyzję o nowej koncesji dla Turowa poprzedziła agresywna kampania PGE pt. „Zielony Ład, a nie dzika transformacja” prowadzona w mediach europejskich. Wykupiono szereg artykułów sponsorowanych w polskiej i zagranicznej prasie, a w Brukseli pojawiły się bilbordy. Na swojej stronie spółka tłumaczy, że chce w ten sposób zwrócić uwagę polityków w Brukseli.

Problem w tym, że informacje, które podaje w kampanii, są nieprawdziwe. Wprowadzają polityków i opinię społeczną w błąd. Więcej informacji o manipulacjach PGE można znaleźć tu:

 1. https://www.stopturow.com/pl1.php?dzial=2&kat=14&art=78

5. Nie będzie środków ze sprawiedliwej transformacji

Organizacje pozarządowe od dawna ostrzegają, że uparte trwanie przy dalszym wydobyciu węgla w Turowie będzie oznaczać dla regionu odcięcie od unijnych dotacji. Potwierdza to Komisja Europejska. 

„Plan związany z przedłużeniem żywotności kopalni w Turowie do roku 2044 może oznaczać pozbawienie regionu środków z unijnego Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji” poinformował 3-ego maja Reuters. 

„Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek, że decyzja polskiego rządu o przedłużeniu koncesji dla kopalni Turów, położonej w pobliżu granicy z Czechami oraz Niemcami, może kosztować region dostęp do FST”.

Rzeczniczka KE, Vivian Loonela, oświadczyła, że decyzja „z pewnością zagraża wykorzystaniu Funduszu Sprawiedliwej Transformacji dla wspierania regionu, w którym, jak widać, transformacja nie jest planowana do roku 2030”.

— Niestety, na wykluczeniu z funduszu najbardziej stracą mieszkańcy — powiedział w rozmowie z Karoliną Kijek z Gazety Wyborczej pracownik KE. — Może się to zdarzyć tylko dlatego, że rządzący decydują się chronić interesy zanieczyszczającego przemysłu, który i tak upada i nie jest już opłacalny.

— Patriotyczne wzmożenie węglowe jest też nieodpowiedzialne. Związki zawodowe i politycy stwarzają realne zagrożenie, że przegrana w TSUE albo wielce prawdopodobne pogorszenie warunków ekonomicznych węgla brunatnego w najbliższych latach doprowadzi do upadku „Twierdzy Turów” bez poduszek bezpieczeństwa w postaci alternatywnego planu rozwoju regionu i dostępu do funduszy UE — komentował Radosław Gawlik, prezes stowarzyszenia EKO-UNIA.

Więcej: 

 1. https://www.reuters.com/article/us-poland-coal-eu-idUSKBN2CK19A
 2. https://www.euractiv.com/section/energy/news/a-tale-of-three-countries-how-czechia-germany-and-poland-plan-to-ditch-coal/
 3. https://audiovisual.ec.europa.eu/en/video/I-205215
 4. https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,27050121,przez-kopalnie-w-turowie-rzad-pis-ryzykuje-utrate-unijnych-pieniedzy.html
 5. https://zielonewiadomosci.pl/tematy/energetyka/falszywy-patriotyzm-weglowy-droga-do-bezrobocia-w-turowie/?fbclid=IwAR3p_WZlQJTiFRBVddFifXbhkToLFTsN1rYghey98R_hmIuIgCGtiI1L2cg

Photo: Flickr,  Annika Haas (EU2017EE)

×
 
stopturow
17 stycznia 2022 r. Business Insider opublikował artykuł, w którym informuje, że Polska  zarzuca (...)
Polski ambasador w Czechach został odwołany przez premiara Morawieckiego za słowa prawdy o Turowie. (...)
Wysokość kar za nieprzestrzeganie postanowienia TSUE dotyczącego czasowego wstrzymania wydobycia w kopalni Turów przekroczyła (...)
Ministra Klimatu i Środowiska Anna Moskwa, dopuściła Greenpeace do postępowania o wydanie koncesji na (...)
Czas, by polski rząd i grupa PGE zaakceptowały fakty i przestały łamać unijne prawo (...)
Podczas posiedzenia Komisji Petycji, przedstawicielka lokalnej społeczności z regionu zgorzeleckiego powiedziała, że zamknięcie Turowa (...)
W 2016 r. w kopalni Turów doszło do katastrofy. Na zwałowisku odpadów powydobywczych osunęła (...)
Trwa rozprawa w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) dotycząca kopalni Turów. Mimo trwających od (...)
więcej
2021-10-29
Przez brak harmonogramu wyłączania węgla region zgorzelecki straci potężne środki (...)
2021-10-29
Naukowcy: nie ma przyszłości dla kopalni i elektrowni Turów
2021-10-28
Protesty związków górniczych to szantaż wobec sprawiedliwej transformacji
2021-10-11
Wybory w Czechach nie rozwiązują sporu
2021-10-08
Brak porozumienia w sprawie Turowa przed wyborami w Czechach
2021-09-24
Nie zapominajmy, że w sporze o Turów, chodzi o wodę!
2021-09-20
Ponad 2 miliony złotych dziennie kary za wydobycie węgla w (...)
2021-09-20
Na co pójdą pieniądze podatników: kary za Turów czy podwyżki (...)
2021-09-09
Dla życia bez węgla
2021-08-18
Turów rowerm - dla odejścia od węgla w transgranicznym regionie
2021-08-11
Raport IPCC nie pozostawia wątpliwości: Turów musi przestać działać najpóźniej (...)
2021-07-28
Blok 7 w Turowie. Czy będą kolejne wyłączenia?
2021-07-20
Koszty trwania przy węglu
2021-07-08
Nikłe szanse na szybkie zakończenie sporu
2021-07-02
List do Virginijusa Sinkevičiusa
2021-06-11
Polska musi pokazać dobrą wolę w negocjacjach
2021-06-08
Pieniądze dla Czechów czy na odejście od węgla?
2021-05-28
Turów szansą na początek (zaplanowanego) końca węgla w Polsce
2021-05-26
Problem z Turowem i polskim węglem – 10 faktów
2021-05-21
TSUE zakazuje działalności kopalni Turów
2021-05-17
Czemu palicie naszą przyszłość?
2021-05-07
Koncesja, która zniszczy region
2021-04-28
PGE manipuluje danymi na temat Turowa. Poznaj fakty
2021-04-23
OZE może być przyszłością Turowa
2021-04-19
Do skargi na Turów mogą przystąpić kolejne kraje
2021-04-13
Polska odpowiedź na czeski wniosek
2021-04-01
Polska nie wyciągnie ręki do sąsiadów
2021-03-18
Eskalacja konfliktu
2021-03-09
Jak uratować Opolno-Zdrój?
2021-03-09
Dziś pracujemy nad tym co będzie za 10 lat
2021-03-08
Polska zaskarżona do TSUE. I co dalej?
2021-02-22
Czesi skarżą Polskę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Czy za arogancję (...)
2021-02-17
Ostatni gest dobrej woli
2021-02-08
Dość arogancji PGE
2021-02-03
Koncesja dla Turowa do 2044 roku. Po raz kolejny za (...)
2021-01-27
PGE vs reszta świata
2021-01-21
Mieszkańcy niemieckiej Żytawy skarżą Polskę do Komisji Europejskiej
2021-01-12
Sztuczne podtrzymywanie węglowej agonii
2020-12-21
Otwarte drzwi do Trybunału Sprawiedliwości
2020-12-10
Czechy: Polska odpowiedź w sprawie Turowa jest nie do przyjęcia
2020-12-08
Turów zagraża naszemu dziedzictwu kulturowemu
2020-12-01
Twitter ćwierka o Turowie
2020-11-27
Presja ma sens. MKOO uznało Turów za problem międzynarodowy
2020-11-17
Problem większy niż Pałac Kultury
2020-11-09
Działalność Turowa sprzeczna z zasadami przezorności i prewencji
2020-10-21
W Niemczech coraz głośniej o Turowie
2020-10-15
Kto zapłaci za wodę dla odkrywki Turów?
2020-10-08
Czy Polskę czeka Trybunał Sprawiedliwości za nierentowną odkrywkę?
2020-09-29
PGE musi zacząć grać w otwarte karty
2020-09-23
PGE w rozkroku
2020-09-14
Ramię w ramię przeciwko odkrywkom. Relacja wideo z protestu.  
2020-09-09
Solidarnie przeciwko odkrywce Turów. Międzynarodowy protest na kajakach
2020-08-06
Sporu o Turów ciąg dalszy
2020-08-03
Spływ energetyczny i manifestacja na Trójstyku granic
2020-07-21
Europa podzielona na Trójstyku granic
2020-07-15
Posiedzenie Komisji Petycji PE: „Turów narusza unijne procedury”
2020-07-08
Spotkajmy się na Trójstyku granic
2020-07-01
Odejście od węgla brunatnego jest nieuniknione
2020-06-24
PGE odbiera regionowi szanse rozwoju
2020-06-18
Turów narusza unijne przepisy dotyczące wody
2020-06-02
Transformacja Turoszowa
2020-05-22
W czerwcu będzie głośno o Turowie
2020-05-15
Unia Europejska przygląda się koncesji dla odkrywki Turów
2020-05-15
Niemieckiej elektrowni Datteln 4 skomplikowane i drogie narodziny – tylko (...)
2020-05-06
Odkrywka Turów coraz mniej się opłaca
2020-05-04
EURACTIV: Czesi kwestionują Turów
2020-04-30
Odkrywki pod lupą Rzeczpospolitej
2020-04-15
Jeziora pokopalniane w Turowie i Bełchatowie
2020-04-14
O tym jak Czesi górami i lasami, węgiel brunatny do Turowa (...)
2020-04-10
Oko.press pisze o Turowie
2020-04-06
Bank Santander wspiera PGE
2020-04-06
Emisje zanieczyszczeń nie kończą się na granicy
2020-04-01
Przedłużenie żywota odkrywki Turów w cieniu koronawirusa.
2020-04-01
Czy mBank pali węglem z Turowa?
2020-03-30
Minister klimatu przedłużył o 6 lat koncesję dla Turowa
2020-03-27
Czesi o rozbudowie odkrywki Turów
2020-03-27
Miasto Żytawa składa apelację
2020-03-26
Odpowiedź na interpelację w sprawie Turowa
2020-03-25
Spragnieni sprawiedliwości
2020-03-25
Cicha koncesja dla kontrowersyjnej odkrywki Turów
2020-03-24
Oficjalna informacja PGE z 24 marca 2020
2020-03-20
Kryzys masz jak w banku
2020-03-06
Petycja złożona w Parlamencie Europejskim
2020-02-21
Podpisz petycję!
2020-02-18
Transformacja energetyczna Turowa
2020-01-20
Czesi skarżą Turów!
2019-11-29
Czeski Greenpeace dołączył do postępowania OOŚ w PL
2019-11-21
Polsko-czeskie stracie dyplomatyczne
2019-11-15
Rząd Czech da odkrywce Turów czerwoną kartkę!
2019-10-16
Specustawa węglowa - protest
2019-04-24
Kopalnia Turów lekceważy konsultacje międzynarowdowe
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe